Působení barev

Barvy jsou důležitým prvkem vzhledu objektu nebo místnosti a představují náš první vizuální dojem. Použitím barev můžeme korigovat slabiny tvaru a můžeme v místnosti dosáhnout požadovaného pocitu svěžesti nebo tepla, lehkosti nebo tíže, apod.

Význam světla
V každé osvětlené místnosti jsme obklopeni předměty a materiály různých barev. Barevnost místnosti závisí na různých zdrojích světla, směru jeho dopadu, denní době, apod. Je obvykle velice těžké měnit architektonické rysy místnosti, nicméně promyšleným působením barev a světla jsme schopni zesvětlit doslova každý tmavý kout našeho obydlí. Kombinace barev plánované pro každou místnost posuzujeme vždy jak na přírodním, tak umělém osvětlení.

Optické působení barvy v místnosti
Pomocí barev docílíme požadovanou atmosféru v místnosti a také můžeme zmenšit nebo zdůraznit velikost místnosti. Teplé barvy místnost prakticky zmenšují a objekt v místnosti se jeví blíž, na druhé straně studené barvy místnost zvětší a prvky vzdalují.

Malý, stinný prostor může opticky působit jako větší při použití chladných a jasnějších odstínů barev (zvláště světle modré), s bílým stropem vyvolá dojem prostornosti a vzdušnosti. Naproti tomu větší prostory mohou působit kompaktněji a víc osobně při použití teplejších, tmavších barev nebo barev s velkými vzory a při kombinaci různých materiálů a vzorů.
Dlouhá místnost může působit kratší po vymalování tmavším odstínem barvy nebo použitím teplejších odstínů barvy. Krátká místnost se může opticky prodloužit, pokud se čelní stěna vymaluje jasnou barvou nebo se na ni umístí zrcadlo.
Vysoký strop se zdá být nižší, je-li vymalován teplou barvou; tento účinek je větší, pokud je barva tmavá.
Psychologická síla barev
Barvy mají takovou sílu, že mohou ovlivnit naše nálady a pocity. Osobní názor na barvy každého jednotlivce závisí na různých faktorech, jako jsou povaha, věk, pohlaví, nálada, móda. Každý z nás má své vlastní spektrum preferovaných barev, které vyjadřují naši osobnost a ovlivňují náladu. Prožitek z barev závisí na naší oblibě určitého typu barvy, světelném jasu (denní světlo nebo osvětlení umělé, intenzita světla), biorytmu (barvy prožíváme jinak ráno než večer). K sestavení barevných kombinací je také dobré znát alespoň základy psychologie barev:

Žlutá barva představuje tvořivost a vyjadřuje veselou mysl a jas, žlutá je obvykle spojená s mládím, hravostí a zvídavostí.

Zelená je barva trpělivosti. Reprezentuje přírodu, štěstí, bezpečnost a rovnováhu. Vybrané odstíny zelené nás mohou uklidnit a zároveň povzbudit.

Modrá vyzařuje moudrost a vývoj. Spojuje vodu, oblohu a vede nás k rozvíjení myšlení, vyjadřuje svobodu a hloubku. Známe ji také v roli autority, čistoty a ochrany.

Oranžová stimuluje tvořivost a to se odráží v pohodlí, v chuti, vede k aktivitě, komunikaci a inspiraci.

Fialová je barva inteligence a emocí. Dodává pocit luxusu, prestiže, ženskosti a něžnosti zároveň.

Červená barva je vášnivá, odvážná a nebezpečná současně. Vyjadřuje energii, vitalitu, rychlost, dynamiku a lásku k životu.

Růžová je barva veselé zábavy, hravosti, pozitivismu, citlivosti a ženskosti.

Zlatá a stříbrná vyjadřuje chlad a vzácnost a z toho důvodu představuje prestiž.

Při výběru barev pro náš domov zkoušíme kombinovat barvy, které vyjadřují naši povahu, abychom si vytvořili prostředí, kde se budeme cítit útulně a domácky.

Diskusní téma: Působení barev

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek